Τρίτη, 05 Μαρτίου 2019 20:16

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

European Clubs Championships: Σαράντα εννέα μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός της 3ης ημέραςΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σαράντα εννέα μετάλλια στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων και kids κατέκτησε το ελληνικό ταεκβοντό, κατά τη διάρκεια της 3ης και προτελευταίας ημέρας για το European Clubs Championships που φιλοξενείται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης.
Οι Θεοφάνης Ξανθάκος (ΑΣ Βύρωνα) και Αντωνία Ιωάννου (ΑΣ Ποσειδώνας Άνω Τούμπας) πήραν το χρυσό μετάλλιο στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων στα -59 και -49 κιλά αντίστοιχα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νικόλαος Τσάτζης (Κουμγκάν, -55κ.) και Πέτρος Οικονόμου (ΑΓΣ Κορυδαλλού, -63κ.), ενώ τρίτοι κατετάγησαν οι Γεώργιος Σακελλαρίου (ΑΣ Κιούνγκ Χι, -55κ.), Σωτήριος Καλογερόπουλος (Καισαριανή TKD, -55κ.) και Αθηνά Μακρυγιάννη (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών, -55κ.).

Οι Δήμητρα Κωνσταντίνα Κουρσούμη (ΑΣ Βύρωνα, -47κ.), Λουίζα Μαρία Τσουκαλίδου (Επίλεκτη Ομάδα ΕΤΑΒΕ, -59κ.), Χρήστος Σακελλαρίου (Κιουνγκ Χι, -53κ.), Αναστάσιος Γεώργιος Ζουγρης (Ταεκβοντό Κερατσινίου, -65κ.) και Τιμολέων Μαυράκης (ΑΣ Μάνδρα, +65κ.) πήραν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, ενώ στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν και οι εξής αθλητές και αθλήτριες:
ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
-51 κιλά κορασίδων
Κωνσταντίνα Πολυχρόνη (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
-55 κιλά κορασίδων
Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας ΑΣ)
-59 κιλά κορασίδων
Ιωάννα Συράκου (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ)
+59 κιλά κορασίδων
Άρτεμις Μανωλαράκη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών)