Στην πόλη, όπου λίγα 24ωρα πριν κατέληξε για δεύτερη συνεχή χρονιά το ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Αγγλίας για λογαριασμό της Σίτι, βρίσκονται επίσης και οι διοικητικοί ηγέτες της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, ο πρόεδρος Νίκος Θωμαίδης και ο γενικός γραμματέας (και γενικός γραμματέας της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας) Μιχάλης Φυσεντζίδης. Οι δύο άνδρες θα λάβουν μέρος αύριο (14/5) στη γενική συνέλευση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας, όπου θα ληφθούν πολλές και σημαντικές αποφάσεις για το μέλλον του αθλήματος.
Στην αποστολή συμμετέχουν οι Γιώργος Ροδίτης (-74κ.), Χριστίνα Τυρολόγου (-53κ.), Αποστολία Τσάντουκλα (-49κ.), Χριστόφορος Καλλιφώνης (-87κ.), Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (-68κ.), Ανδριάνα Ασπρογέρακα (-57κ.), Απόστολος Τεληκωστόγλου (-80κ.), Αθανάσιος Νικολαίδης (+87κ.), Ιωάννα Κουτσού (-46κ.), Αθανασία Μητσοπούλου (-67κ.), Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (-62κ.), Διονύσιος Ραψομανίκης (-54κ.), Ευγενία Σαρρή (-73κ.), Ελευθέριος Φακίνος (-58κ.), Νικόλαος Καλαϊτσίδης (-63κ.) και Γραμματική Χρηστίδου (+73κ.).
Προπονητές συνοδοί της ελληνικής ομάδας είναι οι Παντελής Εφραιμίδης, Ιωάννης Μαμέκας και Θεόδωρος Ζηνέλης.
Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:
15 Μαίου
Κατηγορίες: -46κ, -73κ. γυναικών, -58κ. ανδρών
09:30-12:00 Προκριματικά
13:00-16:00 Προκριματικά-Προημιτελικά
17:30 Τελετή Έναρξης
19:00-20:30 Ημιτελικά
16 Μαίου
Κατηγορίες: +73κ. γυναικών, -54κ, -68κ. ανδρών
09:30-12:00 Προκριματικά
13:00-17:00 Προκριματικά-Προημιτελικά
18:00-19:30 Ημιτελικά
19:30-20:30 Τελικοί-Απονομές -46κ, -73κ. γυναικών, -58κ. ανδρών
17 Μαίου
Κατηγορίες: -49κ., -57κ. γυναικών, -74κ. ανδρών
09:30-12:00 Προκριματικά
13:00-17:00 Προκριματικά-Προημιτελικά
18:00-19:30 Ημιτελικά
19:30-20:30 Τελικοί-Απονομές +73κ. γυναικών, -54κ, -68κ. ανδρών
18 Μαίου
Κατηγορίες: -53κ., -67κ. γυναικών, -63κ., -80κ. ανδρών
09:00-13:00 Προκριματικά
14:00-17:30 Προκριματικά-Προημιτελικά
18:30-20:30 Ημιτελικά
20:30-21:40 Τελικοί-Απονομές -49κ., -57κ. γυναικών, -74κ. ανδρών
19 Μαίου
Κατηγορίες: -62κ. γυναικών, -87κ., +87κ. ανδρών
09:00-12:00 Προκριματικά
13:00-17:00 Προκριματικά-Προημιτελικά-Ημιτελικά
17:30-20:00 Τελικοί-Απονομές 53κ., -62κ., -67κ. γυναικών, -63κ., -80κ., -87κ., +87κ. ανδρών
20:00 Τελετή λήξης